Pereõde

r

Õde, kes osutab pädevuse piires koos perearsti- ja temaga koos töötavate tervishoiutöötajatega üldarstiabi.

Pereõe roll ägedate haigustega patsientidega

r

Ägeda haigusega inimene peab pereõe või -arsti vastuvõtule saama haigestumise esimesel päeval, seejuures on lubatud nõustamine sidevahendite teel, mille käigus patsiendi kaebused dokumenteeritakse.

Pereõe roll ennetuses

r

Patsiendi terviseriske kaardistades teab pereõde terviseolukorda mõjutavatest faktoritest ning ühtlasi on õde võimeline looma seoseid, mis terviseolukorda võivad mõjutada. Pereõel elustiili nõustajana on võimalik proaktiivselt ennetada terviseriskide süvenemist ning võimalikke tüsistusi.

Õendusabi vaimse tervise probleemide korral

r

Maailma Terviseorganisatsioon kirjeldab vaimset tervist kui heaoluseisundit, milles inimene realiseerib oma võimeid, tuleb toime igapäevase elu pingetega, suudab töötada tootlikult ja tulemusrikkalt ning on võimeline andma oma panuse ühiskonna heaks. Vaimse tervise probleeme ei ole alati lihtne väliselt hinnata. Sageli pole erinevus hea vaimse tervise ja psüühikahäire vahel väliselt kuigi märgatav.

Pereõe roll krooniliste haigustega patsientide nõustamisel

r

Kroonilis(t)e haigustega patsiendile koostatakse koostöös patsiendiga patsiendikeskne raviplaan, kus selgitatakse haiguste olemust ning võimalikke tüsistusi. Selgitatakse ravisoostumus ja jälgitakse raviplaani täitmist. Eesmärkide saavutamiseks rakendatakse motiveeriva intervjueerimise nõustamise põhimõtteid ning püstitatakse eesmärgid patsiendi enda vajadustest ja soovidest lähtuvalt. Raviplaanile määratakse patsiendile individuaalsed numbrilised eesmärgid (näiteks hommikune veresuhkur, LDL-kolesterool jne.) vastavalt haigusele ja seda käsitlevale ravijuhendile.

Enesearendamine

Igal aastal 60h tööalaseid koolitusi/kursisi

Holistlik lähenemine

Parandab suhtlemisoskust

Läbipõlemise ennetamine

Pereõe roll patsiendi terviseteekonnal

r

Pereõde on esmane kontakt inimesele, kes tervisemurega perearstikeskusesse pöördub olles valmis tegelema patsiendi tervisega seotud küsimustega igas elukaare etapis. Pereõe peamised ülesanded ja tegevused on seotud Eesti inimeste tervisealaste vajadustega, mis omakorda on seotud Eesti tervishoiusüsteemi väljakutsetega .

Pereõe võtmekompetentsid

r

Mudeldatud võtmekompetentsid annavad ülevaate vajalike isikuomaduste ning erialaspetsiifilise kompetentside osas, mis töökohal igapäevaselt kasuks tulevad. Kompetentsi tabelit saab rakendada üleüldise enesearengu tagasiside tööriistana ning ka abimaterjalina.

Soovituslikud tegevused

Mõõta nõuetekohaselt vererõhku

Kutsuda patsiendid vastavalt vajadusele analüüsidele

Hinnata patsiendi raviplaani jälgimist, ravimite võtmist ja võimalikke koos-või kõrvaltoimeid

Koostada raviplaani alusel patsiendi eesmärkide monitooring

Hinnata patsiendi füüsilist aktiivsust

Alates 65.eluaastast võiks regulaarselt pulssi kontrollida ja hinnata, et enneta kodade virvendusarütmiat

Nõustada tervisliku toitumise osas

Tuletada meelde regulaarselt hamba-ja silmaarsti vastuvõtul käimist

KMi ja vööümbermõõdu mõõtmine igal vastuvõtul. Vajadusel nõustamine kehakaalu langetamise osas

Hinnata igapäevast toimetulekut, perekonna ja lähedaste olemasolu

Kahtlustades patsiendil depressiooni esinemist võib rakendada vaimse tervise hindamiseks heakskiidetud küsimustike täitmist ning analüüsi

Retseptikirjutamise õiguse olemasolul vajadusel pikendada korduvretsepte

Määrata vajadusel kordusvisiidi aeg