Rahvatervis

r

Rahvatervis on teadus ja kunst haiguste ennetamiseks, eluea pikendamiseks ning vaimse ja füüsilise tervise edendamiseks ja tugevdamiseks ühiskonna organiseeritud jõupingutuste kaudu.

Tervis

r

inimese füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund, mitte ainult puuete ja haiguste puudumine

Statistiline

r

Tugineb biomeditsiinilistele näitajatele. Kui normidest esineb kõrvalkalle ( nt. vereanalüüsis) siis pole inimene statistilises mõttes terve.

Funktsionaalne

r

Suutlikus täita ühiskonnas oma norme. Normid sõltuvad PALJU ühiskonna väärtushinnagnutest.

meditsiiniline

r

Haiguse puudumine. Mudel ignoreerib sotsiaalseid, kultuurilisi, käitumuslikke, keskkondlikke tegureid

Akadeemiline

Psühholoogiline

Bioloogiline

Sotsiaalne

Salutogenees

r

Tervise areng

Aaron Antonovski

r

Tervis ei ole mitte stabiilne tasakaaluseisund, vaid pigem ebastabiilne, paljude mõjurite koostoimel pidevalt muutuv, aktiivne ja dünaamiline seisund haiguse ja tervise vahel. Salutogeneesi kontseptsiooni ilu seisneb dünaamilises ja paindlikus lähenemises ning järjepüsivas keskendumises suutlikkusele toime tulla .

Tervise determinandid

r

Tervise determinandid on personaalsed, sotsiaalsed, kultuurilised, majanduslikud ja keskkondlikud tegurid, mis mõjutavad tervisestaatust nii indiviididel kui ka rahvastikus (WHO i.a.).

Dahlgren ja Whitehead’i mudel

r

Inimese tervis oleneb suuresti sellest, millise ühiskonnaga riiki ta sünnib. Riigi poliitilised otsused määravad, kas inimestel on võrdsed võimalused enesearenguks ning kas ühiskond on sidus ning tervisttoetav.

Ryan ja Travis`e mudel

r

mudel näitab, et kui me keskendume tervisedenduses ainult elanikkonna teadlikuse tõstmisele, oskuste arendamisele ja teavitamisele , siis see ei ole efektiivne, puudutab vaid mõningaid tervisemõjureid ning ei anna oodatavaid tulemusi.

Tarlov’i mudel

r

Tarlov`i arvates on inimese käitumine ja eluviis otseselt sotsiaalsete mõjurite tulemus.

Barclay ja Fleming`i mudel

r

Rahvastiku tervist kujundavad väga mitmete tegurite koosmõjud. Seetõttu on väga raske määrata erinevate tegurite mõju ulatust.

Haigus

r

Olukord mis põhjustab inimesele valu või kahju.

Patogenees

r

Õpetus haiguse arengust - Kuidas haigus tekib ja areneb.

Riigi tasandil määratletud tegevused

Tervisedendus ja kaitsmine

r

Tervisedenduslikud tegevused on suunatud mitmetele potentsiaalselt muutuvatele tervisemõjuritele.

Rahvatervise seadus

r

· Tervisekasvatus ja terviseõpetus haridusprogrammide osana· Terviseteabe levitamine ja tervislike eluviiside motiveerimine· Tervistavate teenuste arendamine· Eluviisi mõjutamine ja käitumisriski vähendamine· Tervist soodustava elukeskkonna kujundamine

Ottawa Harta tervisedenduse deklaratsioon

r

1. Kujundada sellist poliitikat, mis toetaks tervist. See on iga tasandi poliitikute kohustus.2. Luua tervistsoodustav elukeskkond.3. Suurendada kogukonna osa tervise tagamisel.4. Arendada isiklikke oskusi ja teadmisi.5. Ümberorienteerida terviseteenistused: reorientatsioon preventiivsetele teenustele.

Ottawa Hartas rõhutatakse tervise tagamiseks vajalikke kindlaid eeltingimusi, sealhulgas rahu, piisavat sissetulekut, toitu ja eluaset, stabiilset ökosüsteemi ning vahendite säästlikku kasutamist.

Haiguse varajane avastamine ja ravi

Töövõimetuse vältimine ja teovõime taastamine