realizată de Марияна Досева 5 ani în urmă
226
Mai multe ca aceasta
Болестта е нарушение на нормалната жизнена дейност на организма, на негов орган или система от органи.
Заразните болести се предават от болен на здрав човек. Причиняват се от микроби, които са невидими за човешкото око.
Микробът е много малък организъм, който е невидим с просто око. Наричат ги още микроорганизми. Много от тях могат да бъдат наблюдавани с оптични или електронни микроскопи.
Микроби са бактериите и вирусите.
Всеки ден докосваме милиони вируси. Те се пренасят най-често по въздуха.
Когато вирусите проникнат в жив организъм, започват да развиват енергична дейност, за да могат да се размножат по най-бързия начин. Някои вируси причиняват болести като грип, херпес, хепатит, заушка, шарка и др.
В действителност много вируси са безвредни за хората и дори имат благоприятен ефект върху човешкото здраве. Например:
Интересни факти за вирусите
Вирусите са оставили своя отпечатък върху почти целия живот на Земята, включително и на хората, но никой не знае кога са възникнали. Смята се, че тяхната история е започнала много преди историята на хората.
Бактериите са разпространени по цялата земя. Те оцеляват и се развиват дори в неблагоприятни условия на живот като във води с висока температура и соленост, в ледници и места с постоянна снежна покривка.
Много бактерии живеят и върху нашата кожа и дори в органите ни за хранене.
Някои учени твърдят, че нашето тяло се състои 10 000 милиарда собствени клетки и съдържа 10 пъти повече чужди микроорганизми.
Един грам почва съдържа приблизително 40 000 000 бактерии, а 1 милилитър прясна вода - 1 000 000.
Вредни бактерии
Вредните бактерии причиняват болести на човешките органи. Те проникват в организма чрез заразена храна или вода, мръсни ръце или инфектирани рани.
Причинява стомашно-чревни разстройства, тетенус, коремен тиф и др.
Разпространители на бактерии са мухите, хлебарките, мишките, плъховете и др.
Полезни бактерии
Организмът ни е сложна система от органи. В него живеят и си взаимодействат трилиони бактерии и други микроорганизми.
Lactobacillus Bulgaricus
Въпреки че е открита едва през 1905 г, бактерията Lactobacillus Bulgaricus, причиняваща млечнокисела ферментация, е позната и използвана още от древните траки.
Бактерията Lactobacillus Bulgaricus (Лактобациликус Булгарикус - LB) е открита от д-р Стамен Григоров (1878-1945) през 1905 г.
Тя попада в дебелото черво на човека чрез храна. Размножава се бързо и за часове достига стотици милиони в 1 грам маса. Но Лактобациликус Булгарикус не е постоянен обитател на дебелото черво на човека. Ако не се внася постоянно в организма чрез храна, след 10-15 дни се отмива.
Това е уникална бактерия, която в естествени условия се развива само на територията на съвременна България. Извън територията на България Лактобациликус Булгарикус мутира (променя се) и не се развива.
Лактобациликус Булгарикус
д-р Стамен Григоров
Пробиотици
Думата пробиотик е сравнително нова и се смята, че за първи път е употребена от Фердинанд Верджин през 1954 г. и е от гръцки произход: pro-за, bios- живот, т.е. „за живот”.
Пробиотиците (наричани също бактерии, или култури) са живи микроорганизми, които, приети в достатъчно количество, влияят здравословно на човешкия организъм.
Най-важно място сред различните видове пробиотици има Lactobacillus Bulgaricus, а най-известната симбиоза е тази между Lactobacilus Bulgaricus и Streptococcus Thermophilus, съдържаща се в оригиналното българско кисело мляко. Тя се счита за прародител на пробиотика.
Незаразните болести не се предават от човек на човек.
Те протичат за дълъг период от време. Болестта се развива бавно. Наричат ги още хронични болести (променят се с времето и се появяват през определени периоди).
Това са заболявания на дихателната система (астма), сърдечно-съдовата система (разширени вени, кръвно налягане и др.), диабет, онкологични заболявания (рак) и др.
Причината за възникването им е нездравословния начин на живот и стресът (силно физическо и нервно напрежение).