Već 357. gpne., zauzeo je Amfipolj, atinsku koloniju na ušću Strimona (Strume), što je značilo otvoren put za Pangajsku goru čuvenu po rudnicima srebra, kao i ostalih ruda.
stvorio je tešku pješadiju
NAPREDOVANJE
Filip je konačno osvojio Trakiju, upao u Srednju Grčku i prisilio Fokiđane da napuste Delfe. Makedonija je primljena u delfijsku Amfiktioniju, što je u stvari značilo primanje u zajednicu polisa.
Filipova vojska je napredovala na svim pravcima; u Trakiji, na Halkidikiju, Helespontu... na kraju su Tračani sa njim sklopili savez.
Filipinke
Svojedobno je grčki filozof Demosten postao poznat po svojim govorima na otvorenom, zvanim "filipike" u kojima je napadao Filipa, nazivajući ga barbarom i iznoseći dokaze da nije grčkog podrijetla.
Podrijetlo i dolazak na vlast
Za vrijeme svog zatočeništva u Tebi primio je vojno i diplomatsko znanje od Epaminonde i stupio u pederastijski odnos sa Pelopidom te živio sa Pemenetom.
364. pne. se vratio u Makedoniju. Smrt starije braće, kraljeva Aleksandra II i Perdike III, omogućila mu je da preuzme prijestolje 359. godine pne.
Filip je s delegatima grčkih gradova zaključio dalekosežni savez i utvrdio s njima ugovor o "općem miru".
U proljeće 336. godine Filip je poslao u Malu Aziju vojsku pod vodstvom Parmeniona i Atala i tako započeo rat sa Perzijancima. U ljeto iste godine ubili su ga njegovi protivnici u Makedoniji.
Također je osnovan i ratni savez te je odlučeno da će Grci pod vodstvom Filipa krenuti u rat protiv Perzije.
Filip II Makedonski (382. pne. - 336. pne.), kralj Makedonije (vladao 359. pne. - 336. pne.),
otac Aleksandra Velikog (Aleksandar III Makedonski) i Filipa III Makedonskog.