类别 全部 - образование

作者:Явор Хаджиев 11 月以前

743

3.0 Предложения за реформа на системата на основното и средно образование

Образователната система в България се стреми да прехвърли част от административните си задачи към специализирани органи или държавни институции. В много общини местното управление не показва ангажираност към образованието и често липсва необходимата компетентност.

3.0 Предложения за реформа на системата на основното и средно образование

Промяна на ролята на Педагогическия съвет така, че да може да бъде истински орган на училищно самоуправление и, когато нужно, противотежест на дирекцията. Друг вариант - Общ съвет на пряко избрани учители, квота ученици и квота родители, като постоянен и главен орган на самоуправлението (вид сенат).

Училището като "република в републиката", която да дава пример за добре функциониращ полис и възможности за научаване чрез практиката на активно гражданство и гражданско участие, и придобиване на "граждански инстинкт" и чувство за достойнство, които после естествено да послужат на индивида в голямата република.

Както обществото ни е пленник на идеята за представителна демокрация до степен, до която гражданското участие едвам намира място, същото се случва и в училище.


Учениците, например, имат избора да участват в ученически съвет, ако бъдат избрани за него, но нямат механизми за индивидуално участие (подписка, партиципативен бюджет, други...).

Уравновесяване на взаимотношенията ученик-учител и ученик-училище

- (Ученици за промяна - предложения) Въвеждане на допълнителни механизми за ученическо участие в училище. Примерни предложения: представител на ученически съвет участва в педагогически съвети; механизъм за задължителни консултации от страна на дирекция на учениците при вземане на важни решения; регламентиране на право на петиция на учениците в училище, със законови задължения за отговор от страна на дирекцията; възможност учениците да коментират свои оценки в електронен дневник; възможност учениците да оставят обратна връзка за всеки урок, в електронен дневник, след завършването му; между други възможни мерки.

Интересен и важен текст:


Manifest-uchenicheski.pdf - Google Диск

Да се постави приоритет върху психическото и физическото здраве на ученика. Системата в сегашното си състояние не дава добри резултати, отчасти защото обучаващите се в нейните рамки, една голяма част, редовно изпадат в депресивни епизоди.
Психолозите да са хора с квалификация и да отговарят на строг стандарт, който посочва правилното им отношение спрямо учениците (все пак това си остава на края на приоритетите, най-вече самата система и процесите в нея, а не липсата на подкрепа, са виновни поначало за причиняването на дискомфорта и депресията).
Разнообразяване на дейностите: провеждане на часове на открито, проектно базирано обучение, така че „Ученето“ да не е единствено заучаване на материал за някой тест.
Оценяването да се прави с цел проследяване на прогреса, а не с цел налагане на санкции.
Състезателният принцип не бива да е толкова ключов за процеса.
Да бъдат застъпени в програмата теми, смятани от учениците днес за релевантни и важни за неговото бъдеще.
Граждански и човешки права
Дигитална грамотност
Опазване на околната среда
Родителските срещи трябва да отстъпят място на някаква организация, събитие, което да има за цел освен чиста информация на родителите относно децата им, и заздравяване на общността около училище. Представям си събрание, което включва Ученическия съвет, или негови представители, Педагогическия съвет, директора, родителския състав.
Това би служило за определяне на колективни приоритети и достигане на консенсус относно бъдещи дейности на база обратната връзка на всички страни (учениците са с подчертан приоритет, иначе отново ще останат на заден план, както е било досега)
Ученическото участие предполага и участието на пряко ангажираните в системата (ученици, учители и родители до определена степен) по някакъв начин в управлението на системата.
Прозрачност на дейностите на комисиите на МОН (Аз лично се сещам за комисията по иновации, която може би е много ключова за тези обсъждания)
Трябва да се установи постоянен механизъм на обратна връзка за взети от МОН решения (ученици - МОН; учители - МОН). Това би могло да се осъществява чрез редовни анкетирания, разпространявани дигитално и попълвани например в ЧК (час на класния).
Същевременно за учениците е фактор на мотивация да знаят, че тяхното сдружаване и дейностите в рамките на един съвет не биват следени от инспекторат или дирекция, тоест са свободни от каквито и да е системни рамки. Трябва да се внимава за това ученическият орган да не подлежи на прекалени регламентации.
Затова, когато става дума за УС, говорим за два аспекта на работа - институционален и социален.

Социалният аспект се случва на терен, при пряка работа с учениците в посока очертаване на техните искания и образователни приоритети според тях, съответно и представянето на тези пред ръководството на училището, така че действието и мотивацията за него идват от долу, вместо да бъдат налагани на волята на учениците

Затова, за да е истинско участието и ученическото самоуправление, трябва да се позволи на учениците да определят кога или поне как да изглеждат тези механизми (изисква експериментация на терен)

Институционалният аспект представлява механизмите, които биват задействани за управлението на органа и които определят неговата форма и функции

Вариантите за санкции за нарушаване на правилата в училище трябва да бъдат увеличени като брой и видове (промяна на ЗПУО). Вместо само класният ръководител да има правомощието да задейства дисциплинарни процеси, учителите преподаващи на ученика нарушител също трябва да имат това правомощие. За най-тежките санкции, решенията могат да бъдат вземани вместо на педагогически съвет, на съвет на класа - на учителите преподаващи на ученика нарушител. Последиците трябва да включват санкции както за учениците, така и за родителите (в даден момент отговорността става споделена). Друг вариант е автоматично сезиране на службите от електронен дневник при определен брой електронни забележки (по подобие на предложеното при надвишен брой позволени отсъствия). Трети вариант е възможността комисии формирани от учители преподаващи на даден ученик, по даден казус, да имат правомощия равни на местните комисии за противообществени прояви, по собствения им закон. Така се връщат правомощия у учителите и същевременно се съкращава пътят до задействането на по-сериозни мерки, което би повишило ефективността им и честотата, с която се прилагат.

Когато освен последици за себе си, нарушаването на правилата от страна на ученика води и до последици за семейството му, то тогава има голям шанс той да бъде по-внимателен, а неговите родители по-бдителни за това как той се отнася с другите в училищната общност. Това има педагогическа стойност дотолкова, доколкото демонстрира, че нашите действия засягат другите около нас.


В португалското законодателство (Статут на ученика и училищна етика) са предвидени санкции за родителите.


От друга страна, възпирайки или намалявайки нарушаването на правилата в училище, сериозните, навременни и разнообразни последици биха помогнали на другите ученици да учат в по-безопасна и спокойна среда.


Понякога, или често, се забравя, че когато се има предвид правото на образование на ученик нарушил правилата, трябва да се има предвид и правото на образование, сигурност и физическо и психическо здраве на засегнатите от нежеланото поведение ученици. Учителите също имат право на сигурност и физическо и психическо здраве, и не е редно обществото да очаква от тях да бъдат камъни, които всяко дете да може да погази без последствия. Тоест, липсва равновесие между последици предвидени за неспазване на правила от страна на учители и последици предвидени за неспазване на правила от други страни в образованието.


Учителите не са камъни, а са стъпала към по-добро бъдеще за учениците и за обществото, и заслужават добро отношение от страна на ученици и родители. Когато учителят нарушава правила и си позволява да се отнася недостойно към учениците, е редно той да бъде санкциониран - и в това отношение законът е много по-строг, защото освен санкции на самата образователна система (един пример е забрана за упражняване на професията), учителят подлежи и на санкции от Кодекса на труда и пряко застрашаване на неговия поминък. Отделно, ако е приложимо за казуса, той носи и наказателна отговорност.


Нужна е добра артикулация между ЗПУО и Закона за борба с противообществените прояви, така че учителите да имат активна роля в задействането на мерки от втория закон, винаги когато мерките предвидени в ЗПУО се оказват недостатъчни за решаване на поведенчески проблем на ученик в училище. Често, нарушенията на правилата в училище, по своята сериозност, са по-годни да се разглеждат по ЗБППМН - побоища, умишлено разрушаване на материална база, ползване на наркотици, обиди и агресивно поведение към учители и непедагогически персонал. Запълването на пропастта между двата закона би довела до по-адекватен инструментариум в училище за борба със сериозните и системни нарушения.

- обозначение на приоритетни мерки

Централно финансирана от МОН или МТСП, независимо от общински или училищен бюджет. Осъществена от специални отдели в Агенция за социално подпомагане или друга релевантна служба - училищата са посредници.

Нова, по-фокусирана и ясна роля на учителя

Един от големите проблеми на настоящата образователна система, е че много от дейностите в нея се случват проформа. В голяма степен, това се дължи на затрупването на учителя с отговорности и задължения, за които той няма времето и силите, но трябва да отчете като направени.


Някои, а може би доста, от тези отговорности нямат пряка връзка с обучението на учениците.

- Залагане в закона на национални и постоянни мерки за обновяване на психическото и физическото здраве на учителите (и предотвратяване на прегарянето) както вече предложено от синдикатите;

Израстване на учители и директори в кариерата въз основа на компетентостен модел и реални дейности в училище, които носят добавена стойност за учениците и училищната общност, вместо квалификации, които често не се отразяват върху реалната им работа и представляват просто придобиване на още един сертификат.

Начинът на атестиране на учителите може да бъде усъвършенстван. В момента, учители оценяват колеги от своето училище. Това има предимства, но има и недостатъци. Трябва да се помисли, дали не е по-удачно в името на обективността и добрите отношения между колеги, учители от едно училище да оценяват учители от друго училище, което е географски разположено далеч и избрано на случаен принцип. Това ще повиши и стимула на атестираните учители да правят добри портфолиа, които да отразят максимално добре работата им.


Анализ и сравнение на подбора на директор в Португалия: https://docs.google.com/document/d/150gEA6SvP5RN2v9LWYCNai1OM3UJN2apNPjqTob-VjI/edit?usp=sharing

Промяна/адаптация/преразглеждане и опростяване на нормативна уредба и други (по подобие на програмата Simplex в Португалия). Решаване на несъвместимости с други роли и институции. Нужно е и отпадането на справки и доклади, които директори и РУО/РИО могат да извлекат собственоръчно от електронен дневник или да получават периодично и автоматично от системите на електронните дневници, без човешка намеса.

Пример: в момента, всеки месец зам. директорът изпраща до РУО справка/доклад с отсъствията на учениците за месеца.


С електронните дневници целият процес може да е автоматизиран и отсъствията да се изпращат автоматично от системата към РУО в края на всеки месец. //Вече имаме промяна в тази насока и отсъствията се извличат от електронния дневник.//


Вместо да изхаби два часа в тази работа, зам. директорът по-скоро може да влезе в час на учител, да го наблюдава, и след това да даде обратна връзка на колегата си и така да допринесе за подобряване на образованието в училище. От друга страна, вместо класният ръководител да събира и връчва данни за отсъствия, той може да отдели повече време на менторската си функция, както заложена в закона, или да повече време за подготовка за час - което отново би означавало по-добро образование в училище.


Всичко това без помпозни програми и хиляди милиони левове, а просто с промени в структурата на самата системата така че, един от най-ценните ресурси, времето и усилията на учителите, да отива за подобряването на образователния процес.

Всички дейности свързани с привличане и задържане на ученици, социална работа с родители, работа с деца, които системно нарушават правилата в училище, се поемат от централизирани служби към МОН или друго министерство, и общините и съветник от училище. Това би гарантирало: по-униформизирано прилагане на правилата в цялата страна; намаляване на административната тежест и стреса върху учителя; по-голяма ефикасност при прилагането на закона и предвидените в него мерки.

Идеята на цялата промяна в системата е тя да заработи ефективно и така сама по себе си да "проходи".


По настоящем се разчита на допълнителни и донякъде хибридни механизми и мерки, програми и проекти, които, парадоксално, поради недостатъците и дисфункционалностите на системата, чрез или със която все пак работят, не успяват да осъществяват изцяло целите си. Парадоксът е в това, че програмите, проектите и механизмите съществуват точно за да компенсират недостатъците на системата, но попадат в същия капан на формалността, в която е попаднала и самата система, която целят да подпомогнат.


Липсата на ресурси, като време, както и на нужни умения и знания за изпълняването на много от функциите, които законът вменява на учители и дирекция, е една от причините те да се прилагат различно в различни контексти и, последователно, да имат различни успехи и въздействия -- на много места, чисто формално.

Той е: преподавател/педагог/ментор/майстор в работилницата си, и училищен и обществен деец

Той не е: администратор/социален работник/чиновник/пазач/охранител
- Административен отдел във всяко училище, на основа брой ученици, който да поема голяма част от административната работа на дирекция и учители, работейки директно с родители и други заинтересовани страни при ежедневни административни работи (пример, искане на бележка или подаване на документи за стипендия);
- Дежурства в коридори извършвани от непедагогически персонал (както в португалското образование), подготвен чрез курс за медиация на конфликти и безопасност в училище;

Такава практика би подпомогнала учителите да се съсредоточат повече върху педагогическата си работа, а на учениците да имат повече сигурност по време на междучасията и часовете.


Ако нещо се случи в коридора по време на час, винаги дежурният служител от непедагогическия персонал може да реагира - било то в случай на конфликт, било то в случай на нужда от медицинска помощ или просто информация.


Ако се наложи ученик да бъде съпроводен до медицинското лице в училище, например, вместо учителят да изоставя целия клас за да придружи ученикът, това може да бъде поето от съшия дежурен.

Нямаляване на външен натиск върху училището и увеличаване на независимостта на учителите от политически/общински и друг вид нелегитимен натиск, както и уравновесяване на отношенията учители-дирекция

- По-голяма автономност на учителите, включително чрез механизми като вземане на решения на ниво "съвет на класа" (месечно събрание на учителите преподаващи на дадена паралелка).

- Мандатност и ексклузивност на директорсия пост;

Ексклузивността, която виждаме, например, в португалската образователна система (така че, не е нещо извънземно), би допринесла за съзнанието у директорите, че длъжността им изисква всичкото внимание, което могат да отделят.

- Продължаваща мениджърска квалификация за директори и зам. директори.

Стимул за качество в преподаването и ученето, вместо за бройка ученици (записване на "мъртви души") с цел по-голямо финансиране и/или формално покриване на безброй изисквания

Намаляване на отрицателното влияние на социални фактори върху успеха на учениците

Училищата и учителите все повече се фокусират върху педагогическата си мисия, за сметка на административна и извънучилищна дейност - която следва да се извършва от специализирани организми под чадъра или извън чадъра на МОН, но по предпочитание от държавни институции или отдели в самите училища.

В няколко от предложенията тук се вижда движение от местно ниво към държавно ниво на управление/администрация. Това не е случайно. В много общини в България, местната управа не показва истинска воля да работи за образованието на гражданите - а често и няма кадрови/компетентностен ресурс за това. Измежду множеството задължения и отговорности на общините, образованието често остава нещо, което не е приоритетно или е приоритетно, дотолкова, доколкото е възможно чрез него дадена община да осъществява проекти от европейските фондове.


Друг проблем е, може би, от електорално естество. В едно малко до средно населено място, местните управници лесно могат да се подадат на изкушението да ползват училищата и благата, които те предлагат (в очите на гражданите), за да повишат резултатите си на изборите. Способността на Кмета и на Местната комисия за превенция и противодействие на противообществените прояви да вземат безпристрастни решения и да налагат санкции е уязвима спрямо натиск от електората.


Много е важно да се има предвид, съвсем трезво, че повече местно самоуправление не е задължително и само по себе си стойностно.


Връщане на повече власт по-близо до гражданите (на местно ниво), не означава, че те автоматично получават повече свобода или дори влияние върху съдбите си и местната общност. Може да се случи точно обратното - тъй като властимащите са по-близо до тях в ежедневието и ги познават лично, както и разпределят повече важни блага, гражданите могат да останат в по-уязвима позиция - особено ако не знаят правата си или не са в състояние да ги отстояват.


А що се отнася до задълбочаване на демокрацията, пътят към това задълбочаване, повтаряме, не е задължително да минава през делегиране на повече функции на Кметове и Общински съвети.


В образователната система, това задълбочаване може да става чрез даване на повече възможност на учителите за ефективно влияние върху управлението на училището, в което работят и върху политиките, които МОН и Парламента приемат и прилагат в сектора на образованието. Последното може да става чрез постоянни онлайн механизми за участие, различни от обикновената публична консултация или от обикновеното изслушване на синдикатите.


Прехвърлянето на правомощия от МОН към общините, що се отнася до образованието, теоретично може да представлява задълбочаване на демокрацията и на местното самоуправление, но на практика рядко има такъв ефект, и навлича непредвидени проблеми на учителите и на училищните дирекции в своя стремеж да работят ефективно и безпрепятствено.


Има много примери по света за централизирани образователни системи, които работят добре и постигат известна равномерност в образователните услуги на национално ниво. Настоящата система в България има ужасно неравни резултати що се отнася до сегрегация, образователна бедност, образователна изолация, и други индикатори, показващи огромното неравенство в достъпа до образование.


Сериозно трябва да се преосмисли цялостният модел на организация на образованието. В настоящият си вид, то е парадоксална смесица от централизъм и местно самоуправление (с общинските училища).

Ако за много семейства образованието не е приоритет, то някои от гореизложените мерки могат да променят това, създавайки стимули и натиск върху тях да не пренебрегват образованието на децата си. Това може да се случи, когато имаме една по-здрава и ефективна образователна система, която получава повече подкрепа от другите държавни системи. Създаването на външни стимули има значителни ползи. Един пример в настощем е това как нуждата от завършване на 10. клас отваря възможност за изкарване на шофьорска книжка. Един от допълнителните външни стимули за завършване на задължително образование може да бъде задължителна военна служба за учениците навършили 18 години и незавършили предвидения в закона задължителен етап на образование. По подобие на португалското законодателство, може да бъде приет Статут на ученика и на отговорния за образованието, като отделен закон. (Португалският закон е Статут на ученика и училищна етика - https://dre.pt/pesquisa/-/search/174840/details/maximized). В такъв закон ясно могат да се начертаят задълженията на ученика и на родителя/отговорния за образованието, с последиците при неспазване на задълженията и препратки към Закон за социалното подпомагане, Семеен или Наказателен кодекс.

Може да бъде въведен института "дълг за минимално образование" както за ученика, така и за родителя/попечителя, като при не изпълняване на този дълг, законът да предвижда редица прерастващи по сериозност последици, кулминиращи за родителя с наказателна отговорност, а за ученикът със задължителна военна служба при навършване на 18 години и/или забрана, след 18-годишна възраст, за придобиване на право на управление на МПС равностойно на незавършените години от задължителното образование.


Образованието трябва да бъде защитено като юридическа ценност и да бъдат дефинирани престъпления срещу него. То е право, но в едно модерно общество то е и дълг. Липсата на образование влияе негативно на индивида във всяко отношение. Но в днешните общества, в които всичко е много по-свързано от преди, липсата на индивидуално образование засяга пряко или косвено останалите.


Не само родители - а всеки, който възпрепятства ефективното задължително образование, трябва да носи отговорност (това може да са случаи на дискриминация и други).


Това не би представлявало репресия или неправомерно наказание, при наличие, че е дефинирана и обоснована юридическата ценност, която стои на другата везна, и която законът цели да защити.


За повече яснота, следва предучилищното образование да се регулира от собствен, отделен, закон. Законите трябва да бъдат максимално разбираеми, без "слама", за да могат родители, учители и дори ученици да ги познават и ползват без големи затруднения.

Предложение за реформа на системата на основното и средно образование

Силна социална политика в училище

Фундаменти за тези реформи:



Всяка стотинка похарчена в силна и универсална социална система в училищата е пряка инвестиция в учениците, защото пряко ги облагодетелства. За разлика от някои програми, които имат висока административна цена и спорно пряко въздействие върху успеха на учениците, потенциала на възвращаемост на инвестицията в здравословно хранене за всички, добри и универсални стипендии, безплатни училищни пособия и безплатен достъп до музеи, екскурзии и други, би имала пряко влияние върху успеха на учениците и готовността им да се обучават, с вторични ползи свързани, например, с изграждането на здравословни навици, културно обогатяване и подобряването на качеството на училищния живот.


Тази политика, както и 90% от финансирането на училищната система, включително на своята единна социална система, трябва да идва пряко от държавния бюджет. Това би гарантирало стабилност и предвидимост на финансирането, както и съзнанието за национална отговорност на държавните органи спрямо образованието в България.


1 - Бележник 2021: Детска бедност и социално изключване | Национална мрежа за децата (nmd.bg)

2 - Brain foods: the effects of nutrients on brain function (nih.gov)

3 - Food and mood: how do diet and nutrition affect mental wellbeing? | The BMJ

4 - Nutrition and Students’ Academic Performance (wilder.org)

5 - Why we eat what we eat: social and economic determinants of food choice | Eufic

6 - НАРЕДБА № 37 ОТ 21 ЮЛИ 2009 Г.

7 - НАРЕДБА № 9 ОТ 16 СЕПТЕМВРИ 2011 Г.

8 - Healthy school meals and educational outcomes - PubMed (nih.gov)

9 - The-quality-of-school-life.pdf (ire-bg.org)

9, 10 - "Обратно в училище: качеството на училищния живот като предпоставка за ангажиране и превенция на отпадането"


*Главните причини за европейските схеми за плодове, зеленчуци и мляко/млечни продукти, са: подпомагане на европейските земеделци, създаване на навици за здравословно хранене у децата и подпомагане на децата от социално слаби семейства.


Предложение за критерии/показатели за качество в обхвата, посещаемостта и социалното включване на учениците в училище, както и кратък анализ на Механизма за обхват:


https://docs.google.com/document/d/11eqiblGCJpTNv4JThu2ciza04GJpjH_xGCzfDoI9pLA/edit?usp=sharing


- Възможност за акумулиране на тези помощи със стипендии за успех и възможност за акумулиране на месечна помощ на ученик полу-сирак или сирак със стипендия за успех на 100% вместо на 50%, както е предвидено в момента (ПМС №328);
- Единна национална система за стипендии, със стандартни, увеличени стойности и критерии за получаване. Предложения за подобрения на училищната социална система: https://docs.google.com/document/d/1KnV3vvsMAj4jvCREciSuaZSpp38cXxaZ/edit?usp=sharing&ouid=107134024038789494061&rtpof=true&sd=true
- Платени училищни екскурзии и свободен достъп до държавни музеи, галерии, изложби и научни центрове за учениците от семейства с ниски доходи или за всички ученици;
- Безплатни учебни материали за учениците от семейства с ниски доходи (1-12. клас) или за всички ученици;
- Безплатен обяд за учениците от семейства с ниски доходи или за всички ученици (1-12 клас, наравно в страната);

Повече информация и аргументация за това конкретно предложение:


https://docs.google.com/document/d/1G0vNu99DmG60aCMCl3lze7eWVObttBy_ZGvsc8yWdm0/edit#bookmark=id.2npw4gar06ow

Организация, обучение и условия на работа

- Автоматизирано отчитане на посещаемостта във всяко училище, чрез система за лицево разпознаване или пръстов отпечатък на ученика, по начин, който не нарушава правата му спрямо личните данни. Система пряко свързана с електронен дневник и с релевантните служби, която записва, отчита и сезира службите автоматично. При правна невъзможност за прилагане на биометрична идентификация, въвеждане на модел на идентификация максимално близък по ефикасност или софтуер, който ползва наличните камери за да брои броя ученици и да го сравнява с подадени отсъствия в електронен дневник.

За повече информация и аргументация за това конкретно предложение:


https://docs.google.com/document/d/1G0vNu99DmG60aCMCl3lze7eWVObttBy_ZGvsc8yWdm0/edit#bookmark=id.5ioo6wl2dzgt


Регламентът на ЕС за защита на личните данни не позволява обработването на биометрични данни (допускайки няколко стриктни изключения). Има случаи на училища санкционирани, въз основа на Регламента, за събирането на такива данни, макар и с разрешение от родителите (в Полша и Швеция, например). Регламентът има тежест на закон в държавите-членки на ЕС. За събирането на такъв вид данни трябва да има много силна причина, от неоспорим обществен интерес и специално законодателно решение. Ако смятаме, че ползите от идентификацията в училище чрез биометрични показатели биха надхвърлили многократно рисковете, тогава си струва да се проучи дали от правна гледна точка има възможен вариант. Народното събрание предоставя силен прецедент като в него гласуването се осъществява чрез удостоверение чрез пръстов отпечатък. Ако може в Парламента, защо не в училище?


Алтернатива представлява разглеждането на решения без биометрия. Един вариант би бил проследяване на посещаемостта чрез удостоверяване с лично мобилно устройство, с уникален код, чрез специално приложение, което да може да бъде отключено само от притежателя. Тоест, подход, който не разчита на биометрия, но се доближава максимално до нея по ефикасност. При всеки случай, е спешно да се предприемат смели мерки срещу отсъствията в училищата.

Задействат се праволинейни и разбирами механизми, които са извънучилищни и не са общински. По ЗПУО, кметовете могат да налагат глоби на родители, чиито деца не посещават редовно училище. Това не е добър вариант, защото кметове често са в конфликт на интереси спрямо електората си, а освен това, те имат твърде много други отговорности и задължения, на които дават приоритет. Може да се създаде специална служба към МОН за въпроси свързани с неспазването на отговорностите от страна на родители. В крайни случаи, родителите трябва да носят наказателна отговорност за системното отсъствие на учениците им в рамките на задължителното образование или да рискуват временно да загубят родителски права. От друга страна, спирането на детски надбавки и социални помощи трябва да е помесечно и съобразено с подобрение на резултатите в училище.
- Повтаряне на класа при системно отсъствие от час от 1. до 4. клас и задължителна допълнителна подкрепа от ресурсен учител при натрупани съществени пропуски въпреки присъствието в час;

Децата, които посещават училище но не се справят не бива да повтарят класа, защото те нямат вина, че имат различно темпо или различен стил на учене, и че системата (не учителят) не им предоставя достатъчно адекватно обучение. За това, те не заслужават санкция, а по-скоро подкрепа.


Учениците, които отсъстват системно от училище не могат да търсят отговорност от училището, защото то не е отказало да предостави образование. За това, редно е и от педагогическа и от социална гледна точка, ученикът в такава ситуация да повтори класа.


Това трябва да служи за зов за събуждане за неговите родители, които ясно да видят връзката между тяхното поведение и решенията, които взимат и последиците от това за детето им.


В такива случаи, повтарянето служи важна педагогическа функция, защото позволява на ученика да придобие прпуснатите базисни знания и така да не отпадне на по-късен етап.


В момента, учениците със съществени пропуски, които не повтарят класа, продължават да трупат пропуски през годините и в даден момент ако не официално, то реално те отпадат от системата, оставайки огорчени и неограмотени.


Невъзможността учениците от 1. до 4. клас да повтарят е политически коректно, но не работи за висшия интерес на детето и за дългосрочното му развитие. Дали то е вид уважение или по-скоро замаскирано безразличие на системата към детето?

- Силни мерки/законови промени за борба със сегрегацията в образованието.

В изследването на И.П.И за ефектите на делегираните бюджети върху бюджетиране, заплати и качество в образованието, се споменава, че в по-големите паралелки се постига по-качествено образование и, че децата в малките училища остават ощетени. Следва тези училища да бъдат закрити винаги, когато това е възможно, се защитава.


По-слабите резултатите в малките училища и паралелки, обаче, могат да се дължат точно на това, че по-подготвените и прилежни ученици се местят от рано в по-големите училища. Оставащите ученици вероятно са от семейства с по-ниско образование и по-ниски доходи, което е пряко свързано и с техните резултати в училище.


Районирането от 1. до 7. клас може би би помогнало да се обърне тази тенденция. Запазвайки повече ученици в по-малките училища е възможно да доведе до повече качество в обучението. Освен това, по-образованите родители са и по-активни в това да искат по-качествено образование за децата си в училище, което е, в крайна сметка, полезно и за учениците от родители с по-ниско образование.


Опасността с районирането е, че може да накара родители да преместят жителството си с цел записване на децата си в други училища. Трябва да се претеглят предимствата и опасностите от районирането и то да бъде сериозно обмислено като вариант ако предимствата надхвърлят опасностите, без табу и идеологически комплекси.


В някои случаи, районирането от 1-ви до 7-ми клас може въобще да не помогне. Райониране в населени места, в които населението е почти изцяло от малцинство, не би имало никакъв положителен ефект. В редки случаи, би могъл да има и негативен.


В смесени населени места, където се наблюдава "бягане" на българи в училище в съседно населено място, районирането, заедно с позитивни стимули за родителите - като безплатни обяди, екскурзии, т.н. (които да повишат атрактивността на училището), би могло да има добър ефект срещу сегрегацията в образованието.


Много е важно и това - там където няма реална нужда от две отделни училища, те да бъдат обединявани. Така ще се премахне нелоялната конкуренция между тези две училища, което ще повиши качеството, и ще се спестят ресурси.

- Десетобална система за оценяване, с цел по-лесно и чувствително диференциране на нивата на умения на учениците и по-лесно изразяване на оценките в проценти;

Въпреки традицията на шестобалната система, в училище се усеща конкретна нужда от по-голяма възможност за диференциране на нивата на уменията и знанията на учениците.


При работа в по-малки паралелки, има по-голяма възможност оценяването да действа по друг начин - като истинско проследяване на напредък и ориентир за цели за развитие на учениците.


Масовото училище, което в момента в повечето места съществува, със своите големи паралелки, не позволява на учителя да влага нужното ниво на смисъл, умисъл и персонализация в оценяването. Така то много по-лесно се превръща във вид санкция, когато всъщност трябва да е просто инструмент за диагностига и проследяване на напредък, който да е еднакво полезен и за ученик и за учител.


Някой би казал, че шестобалната система е традиция и за това не бива да се променя. Същите хора може би подкрепят идеята учебната година да не започва на 15-ти септември, което е парадоксално, тъй като традицията е 15-ти септември.


ДЗИ - ученици, които не са български граждани и/или не са учили в България в начален и прогимназиален етап, би трябвало да имат възможнсот да държат ДЗИ по Български като чужд език вместо БЕЛ.

5 (сегашното 3) се дава при покриване на минимум 50% от изискванията по дадени умения/знания. Това важи и за НВО и ДЗИ;
- Месечни събрания на класа - учители преподаващи на даден клас се събират и обсъждат съвместна работа, подходи и важна информация за състоянието на класа (различно от родителска среща).

Това цели да създаде условия за повече екипна работа между учителите (по португалски модел).

- Паралелки с максимум 18 ученици и възможен минимум, без специално одобрение, от 14. (Алтернативен вариант: финландски модел - средно 19 ученици в паралелка, с учител и помощник-учител в час.);

Изследване на Института за изследвания на образованието показва ясна и значителна връзка между добрата подкрепа и добрите взаимоотношения между учителите и учениците и успеха на последните. Това е особено валидно за учениците от семейства с нисък социален статус.


Имайки това предвид, е редно да предположим, че по-малките паралелки, позволявайки по-силен индивидуален подход в работата на учителя и възможност за по-голямо задълбочаване на отношенията с учениците, допринасят за подобряване на резултатите на учениците.


В някои населени места, гимназии се борят за бройка ученици и понякога се получава така, че в една от тях има паралелки с по 24 ученици, а в други 10-15. Тоест, може да говорим за липса на учители, но може също да говорим и за неуравновесено ползване на съществуващия човешки ресурс.


Повече информация и аргументация за това предложение:

https://docs.google.com/document/d/1G0vNu99DmG60aCMCl3lze7eWVObttBy_ZGvsc8yWdm0/edit#bookmark=id.4c0g4osdgx76


- Училищата имат свободата да избират или изработват собствени учебни планове и програми, както и да иновират с организацията на учебния процес, в рамките на държавния образователен стандарт;

Финансиране

- Всички училища трябва да имат възможност да изплащат допълнителни възнаграждения на учителите си. В различни училища, учители получават различни или никакви допълнителни възнаграждения, независимо от качеството на работата им, а зависимо от бюджетните възможности на училището, в което работят.

Според изследване на И.П.И, средно близо 4/5 (80%) от училищните бюджети са за разходи с персонал.


Превеждайки заплатите директно от държавния бюджет към банковите сметки на учителите, държавата би спестила ценно време, притеснения и административни затруднения на общините и училищата.


Училищните бюджети, така, биха служили единствено за чисто образователни цели и цели свързани с поддръжка на материална база, което би позволило по-фокусирано и съобразено с реалните нужди на училището училищно управление.


От друга страна, много е важно да се прекратят големите неравенства между крайните възнаграждения на учителите в страната, в зависимост от това в кое училище и в кое населено място работят и това доколко Общината е готова или способна да допълни бюджета на училището. Това не е справедливо. Тук говорим най-вече за училища в малки населени места, където разлики в общия брой ученици има пряко влияние върху способността на училището да дава по-добро възнаграждаение под формата на ДМС и други на учителите.


Тоест, докато има смисъл в това да съществуват по-високи възнаграждения в по не-атрактивни за учителите училища, това е политика, която може да бъде систематизирана и ясно регламентирана, за да не оставя нещата на произвола и индивидуалните способности на училищата.


Това, което е спешно да бъде поправено, са ситуациите, в които учители в едно училище получват допълнителни възнаграждения, защото тяхното училище може да си го позволи, и учители от съседно училище не получават, защото бюджетът му не позволява - или защото имат по-малко ученици, или поради друга причина.


Като цяло, идеята за финансово самоуправление на училищата не е лоша, но често тя води до това дирекциите да бъдат обсебвани от финансови съображения, и фокусът се измества от образованието и неговото качество.


/Имайки предвид допълнителното количество работа и отговорности, настоящото допълнително заплащане на класното ръководство е недостатъчно.

- На основа паралелка, вместо брой ученици, допълнено и уравновесено от финансиране според фактори като размер на училището, добавена стойност в обучението, специфични нужди и други. Това предложение може да не е най-доброто, но идеята е, че настоящият модел се нуждае от преосмисляне имайки предвид реалността в много български училища. (Според синдикат "Образование" към КТ Подкрепа, в момента 70% от финансирането е на основа брой ученици. https://news.bg/education/uchitelite-iskat-10-uvelichenie-na-zaplatite-do-kraya-na-godinata.html)

На ниво държава трябва да бъде направен избор - дали да се позволи на множеството училища, които работят с постоянно притеснение за финансовото си оцеляване да функционират пълноценно и извън парадоксите, в които ги поставя настоящият модел на финансиране, като им се даде шанс да работят без постоянно да се притесняват за финансовото си оцеляване.


Повишаването на държавното финансиране на образованието, което много партии защитават, и което "Заедно в час" смята, че трябва да бъде минимум 4,6% от БВП за да се изравни със средната стойност за ЕС, трябва да отиде точно в това да се подобри и да работи по-добре самата образователна система - в архитектурата си, структурално, създавайки условия директори и учители да работят свободни от финансов натиск.


Използването на това увеличение за още програми, проекти и подобни извън-системни дейности - чиято добавена стойност не е ясна, и които създават допълнителна административна тежест за учителите, не смятам, че би довело до устойчиво подобрение на образованието.


При всеки случай, една от основните идеи, или съображения, на който и да е модел на финансиране на образованието трябва да бъде това, учителите и училищните дирекции да работят освободени от финансови притеснения и терзания, за да могат да насочат 100% от усилията си към това да предоставят качествено и обогатяващо душата образование на всяко дете.


Финансиране, което на терена стимулира процеси, които реално водят до по-добро образование - като, например, по-малобройни паралелки и по-голяма увереност при прилагане на правила и процедури за справяне с отсъствия и предизвикателно поведение, е стъпка в правилната посока.


В момента много от предвидените механизми в закона не се прилагат точно поради опасения относно ефекти върху финансирането. Това допринася за още по-голямо задълбочаване на проблемите и за създаване на илюзията, че те не са толкова мащабни колкото на практика са. Механизмите за задържане на деца в училище, на свой ред, освен че слаби, нямат и реална възможност да покажат ефективността си, точно поради горе-посоченото.

Примерен проблемен казус/парадокс при настоящия модел на финансиране: Училище се принуждава да прави една паралелка от 26 ученици вместо две от по 13, в 1-ви клас, което би дало по-качествено образование на децата и работа за настоящите учители в училище.
- Голяма част от главните харчове в училище са независими от броя ученици в паралелката. Такива разходи са: заплати на педагогическия и непедагогическия персонал (които достигат 4/5 от бюджетите); отопление; осветление; поддръжка на училищна сграда; други. Паралелката като основен фактор във финансирането, според нуждите, измества броя ученици и така създава стимули за сформиране в училище на повече на брой, по-малки паралелки. Това следва да повиши качеството на преподаването като позволи по-индивидуализиран подход в класната стая, повече индивидуална подкрепа на учениците и по-лесна за управление класна стая, с по-малко последваща административна работа за класния ръководител.