Замърсяването на въздуха, водата и почвата е сериозен проблем, причинен от различни човешки дейности. Неправилното изхвърляне на отпадъци в реки и неподдържаните канализационни системи водят до замърсяване на водните източници, което може да предизвика здравословни проблеми и екологични катастрофи.
Неорганични въглеродни съединения са въглеродният оксид (СО) и диоксид (CO2). В атмосферата постъпва при непълно или пълно изгаряне на горивата и от ананеробното разлагане на организмите.
Азотните съединения са резултат от високотемпературно изгаряне в някои производства, както и от природни процеси, като биологичен растеж, разлагане, вулканична дейност, мълнии и горски пожари. Азотът е основен газ в атмосферата, но когато негови окиси превишават определени концентрации, това оказва вредно въздействие върху човека и природата. Азотните оксиди участват във фотохимичните реакции, при които се образуват вторични замърсители, като приземен озон и фотохимичен смог. Азотният диоксид (NO2) е червено-кафяв газ с остра и дразнеща миризма.
Въглеродният диоксид не винаги се разглежда като замърсител. Той не е токсичен и е основен състав на част от жизнения цикъл на растенията и животните. Въпреки това концентрацията му превиши установените норми, тогава вече когато се приема като замърсяващ газ. При повишена концентрация предизвиква кисел вкус в устата и жилене (дразнение) на гърлото и носа. Възможно е да затруднява дишането при животните и човека.
Основни замърсители: Серният диоксид (SO2) е един от най-често срещаните замърсители, изхвърляни при антропогенната дейност. Заедно с него в атмосферата постъпва и серен триоксид (SO3), който често пъти се получава като вторичен замърсител, образуван при окисление на SO2.
Опасността при SO3 произлиза от там, че той бързо взаимодейства с водата в атмосферата и образуването на сярна киселина (H2SO4). Главните източници на серни съединения са изгарянето на горивата, съдържащите сера (вглища и нефт, например), и производството на целулоза и хартия. От естествените източници се отличават биологичното гниене и изпарението от океаните.
водите
Основни замърсители: Неправилно изхвърляне на отпадъците-за да пазим водата чиста трябва да си изхвърляме отпадъците в кошовете за боклук, а не в реките!
Минна промишленост-в райони, където се извършва минно дело, седиментите и минералите, които обикновен се намират в земната повърхност, са изложени на водни източници, което води до изобилие от хранителни вещества в някои случаи и отравяне от материали като арсен и олово в други.
Канализация и септични системи-при неправилно монтирани, поддържани или почистени канали, канализацията и септичните системи могат да причинят изтичане на човешки отпадъци във водите.
почвите
Къде и каква степен на замърсяване на почвите ще бъде отчетено, до голяма степен ще определи и начина на разпространение на замърсяването. Видът на почвата също е от значение за разпространението на замърсяването.
Най-голям риск за замърсяване на почвата се наблюдава в градските райони, както и бивши и настоящи индустриални обекти. Често срещани замърсители са пестициди, нефтопродукти, радон, азбест, олово, хромиран меден арсенид и креозот. В градските райони, замърсяването на почвата до голяма степен е причинено от човешката дейност. Примери са промишлеността, изхвърляне на промишлени отпадъци, обработване на земята, локално изхръляне на отпадъци и прекомерна употреба на пестициди или торове. Тежкият автомобилен трафик също допринася за замърсяването на почвата. Замърсяването на почвата влияе негативно върху заобикалящата околна среда.
Всяко вещество, намиращо се в почвата, което надвишава естествените и допустими нива, и представлява риск за човешкото здраве, се определя като замърсител на почвата. Например, химичните елементи арсен и олово, по естествен принцип се срещат в някои видове почви. Умишлената употреба на пестициди в ежедневието обаче може да причини замърсяване на почвите. Употребата на олово за направата на бензин през 20 век, носи последствия върху качеството на почвата и до днес.
Почвата е сложна смесица от минерали, органична материя, вода и различни форми на живот. В своето естествено и първично състояние, почвата е незамърсена субстанция, която покрива земята. В следствие на неволна или умишлена намеса от страна на хората, състоянието на почвата в определени райони значително се влошава. Отпадъците, битови или индустриални, нарушават състоянието на почвата, което се отразява върху здравето и благосъстоянието на хората, растителния и животинския свят.