by Boros Orsolya 6 years ago
561
A következő videó bemutatja az egyszikűek és majd a későbbiekben tárgyalt kétszikűek különbségeit.
Rend: Alismatales
Család: POTAMOGETONACEAE - békaszőlőfélék családja
Elterjedés, életforma, jellemzés: Édesvízi gyökerező hínárnövények. A békaszőlő (Potamogeton) rizómával rögzül a vízfenéken. Monotipikus család, egy nemzetség kb. 100 faja tartozik ide.
Levél, szár: A levélalak változatos. A levelek épek vagy sallangosak, és a víz színén úsznak, vagy alámerülnek.Gyakori a heterophyllia. Erezetük párhuzamos, kereszterekkel. A levélállás szórt vagy átellenes.
Virág: Virágaik kétivarúak, négytagúak, egyszerűek. Négy porzó és négy termőlevelet tartalmaznak, a porzó húsos függelékei apró zöld lepelnek tűnnek.
{*P4v0 A8-1v4 G4v6-1}
Virágzat: Víz fölé emelkedő füzér.
Megporzás: A megporzás szél útján vagy a vízfelszínen úszva történik.
Termés: Csoportos aszmag. Magvaik endospermium nélküliek.
Rend: Liliales
Család: MELANTHIACEAE - zászpafélék családja
Elterjedés, életforma, jellemzés: A régebbi Trilliaceae és Melanthiaceae család (amelyek még régebben azegységes Liliaceae családba tartoztak) összeolvasztásával kialakított új család. Fajai az északi mérsékelt övben elterjedt rizómás lágyszárúak. A család tagjai szaponinokat, toxikus alkaloidokat tartalmazhatnak.
Levél, szár: Az örvös levélállás a gyakori. Az erezettség hálózatos (pl. farkasszőlő, Paris), vagy párhuzamos (pl. zászpa, Veratrum).
Virág: A virág sugaras szimmetriájú, három- (Veratrum) vagy négytagú (Paris). A lepellevelek száma 6, 3 vagy 4, szabadok.
{*P3+3 A3+3 G(3)} vagy {*P4+4 A4+4 G(4-2)}
Virágzat: A virágok egyesével (Paris) vagy terebélyes végálló összetett fürtvirágzatban (Veratrum) állnak.
Termés: Válaszfal mentén felhasadó toktermés (Veratrum), bogyó (Paris).
Rend: Alismatales
Család: HYDROCHARITACEAE - békatutajfélék családja
Elterjedés, életforma, jellemzés: Főként a mérsékelt övben, de a trópusokon is előfordulnak. Zömében édesvíziek, de sósviziek is vannak köztük, legyökerező alámerült vagy kiemelkedő hínárnövények.
Levél, szár: Leveleik állhatnak tőrózsában [pl. kolokán (Stratiotes), békatutaj (Hydrocharis)] vagy a hajtástengelyen átellenesen, örvösen.
Virág: A virág egyivarú, trimer, sugaras vagy enyhén zigomorf szimmetriájú. A növény egy- vagy kétlaki.Virágtakaró csészére és pártára különül vagy redukált, a termőlevelek nagyszámúak.
♂:{*v↑K3C3A∞v3} ♀:{G15-12 alsóállású}
Virágzat: Burokszerű fellevél takarja (spáta vagy spatha). A nőivirágzat egy-, a porzós többvirágú.
Rend: Liliales
Család: COLCHICACEAE - kikericsfélék családja
Elterjedés, életforma, jellemzés: A mérsékelt égövben és trópusi területeken elterjedt család. Hagymagumós vagy rizómás lágyszárú évelők, és fásodó szárú liánok (Gloriosa) tartoznak közéjük. Jellemző a mérgező kolhicin-alkaloidok előfordulása.
Levél, szár: Általában tőlevelesek.
Virág: A hat lepel hosszú lepelcsővé összenőve, hat porzó, a bibe lebenyezett.
{*P(3+3) A3+3 G(3)}
Virágzat:A virágok általában egyesével állnak.
Megporzás: Rovar.
Termés: Válaszfal mentén felhasadó septicid toktermés
Család: ORCHIDACEAE - kosborfélék családja
Elterjedés, életforma, jellemzés: Az egész Földön elterjedtek, de különösen a trópusokon, szubtrópusokon. Nemcsak az egyes fajok, de a nemzetségek is könnyen kereszteződnek. Az egyik legnépesebb növénycsalád, kb. 20 000 fajt tartalmaz. Talaj- vagy fánlakó, kúszó, pl. vanília (Vanilla) életformát folytatnak. A hazai talajlakó fajoknak ikergumójuk, pl. kosborok (Orchis) vagy rizómájuk pl. nőszőfüvek (Epipactis) van. Akadnak klorofill nélküli, szaprofiton életmódot folytató fajok pl. gérbics (Limodorum), madárfészek (Neottia).
Levél, szár: Levelük párhuzamos erezetű, rendszerint szórt állású, gyakran tőálló.
Rend: Liliales
Család: LILIACEAE - liliomfélék családja
Elterjedés, életforma, jellemzés: Az egész Földön megtalálható a család. Maradványaikat a harmadkor óta ismerjük. A régebbi rendszerek a Liliales és Asparagales számos más családját is a LILIACEAE családba sorolták. Hagymás geofitonok (azaz tápanyagraktározó, földbeli módosult hajtásuk van). Vegetatívan sarjhagymákkal is szaporodhatnak.
Levél, szár: Levélállásuk szórt vagy örvös, gyakori a tőlevélrózsa, de a hajtáson legalább egy szárlevéltalálható.
Virág: Rendszerint színes, leples (szabad vagy forrt) virágtakarójú kétivarú virágaik vannak. A virágok aktinomorf szimmetriájúak, ötkörösek (pentaciklikus), hármas tagolódásúak (trimer). Hat különálló porzójuk van. A magház három termőlevélből összeforrt, felsőállású.
{*P3+3v(3+3) A3+3 G(3)}
Virágzat: Magányos virágok, vagy fürt virágzat.
Megporzás: Rovar.
Termés: Lokulicid tok vagy bogyó.
Család: BUTOMACEAE - virágkákafélék családja Elterjedés, életforma, jellemzés: Évelő, lágyszárú mocsári és vízinövények tartoznak a családba. A mérsékelt övben élő virágkáka (Butomus umbellatus) kivételével kizárólag trópusiak. Levél, szár: Hosszú, háromélű, keresztmetszben háromszög alakú levelük van, amely nem különül el nyélre és lemezre. Virág: Viráguk aktinomorf, háromtagú (trimer). Virágtakarójuk kettős (heterochlamydeus). A családban a sokporzójúság ősi bélyeg. A termőlevelek nektárt választhatnak ki. {*K3 C3 A∞v9v6v3 G∞-6} Virágzat: Álernyő. Termés: Csoportos tüsző, sok magkezdemény.
Rend: Alismatales
Család: ALISMATACEAE - hídőrfélék családja
Elterjedés, életforma, jellemzés: Kis család, de tagjai szélesen elterjedtek a trópusokon és a mérsékelt övben. Maradványaik már az alsó Krétából ismertek. Egyéves vagy évelő, lágyszárú mocsári, lápi, és vízinövények tartoznak a családba. A család fajai fehér tejnedvet tartalmaznak schizogen eredetű tejnedvtartóikban.
Levél, szár: Gyakran heterophyllia figyelhető meg náluk: a vízből kiemelkedő levelek tojásdadok például a hídőrnél (Alisma), vagy nyíl alakúak a nyílfűnél (Sagittaria), az alámerülő levelek szalagszerűek. Leveleik nyelesek, erős középérrel. Erezetük párhuzamos de apró keresztereik vannak. Leveik szórtan vagy két sorban állnak, gyakran tőállóak.
Virág: Viráguk háromtagú, aktinomorf, hemiciklikus. Hímnős (Alisma) vagy egylaki egyivarú (Sagittaria), virágaik vannak. Virágtakarójuk kettős (heterochlamydeus), külső csészeszerű és belső sziromszerű takarólevelekkel; vagy csupasz. Sok porzójuk és sok spirálisan álló termőlevelük van. Magházuk felsőállású. A termőtáj apokarp.
Család: ARACEAE - kontyvirágfélék családja Elterjedés, életforma, jellemzés: Túlnyomórészt trópusi, szubtrópusi elterjedésű család, kb. 1800 fajjal. Sok dísznövény tartozik ide (Calla – kála, Monstera – filodendron, Anthurium - flamingóvirág). Többségük lágyszárú, ezek rizómával vagy gyökérgumóval rendelkező talajlakók, az esőerdőkben epifiton, félepifiton, gyökérrel kapaszkodó lián életformát folytató fajok, vagy vízi, vízparti növények. Vannak köztük azonban cserje- és fatermetű fajok is. Gyakran tejnedvet tartalmaznak. Megkóstolásuk is kerülendő, mert a sejtjeikben jellemző Ca-oxalát kristálytűk a száj- és torok nyálkahártya gyulladását, sőt fulladást is okozhatnak. LEMNOIDEAE - békalencsefélék alcsaládja: 9-10 faj tartozik ide, ebből 3 őshonos. Morfológiailag nagyon kilóg a családból, a régebbi rendszerekben külön családként szerepelt. Tagjai mindenszempontból redukált felépítésűek. Világszerte elterjedt, vízfelületen lebegő, telepszerü, levéltelen testű növények. Gyakran sarjhajtásokkal vegetatívan szaporodnak. Levél, szár: Általában tőlevélrózsásak vagy leveleik szórt állásúak, nyelesek. Jól fejlettek, gyakran hálózatos erezetűek. A levéllemez ép vagy tagolt, vagy hiányzik (pl. Lemna). Virág: Változatos, vannak kétivarú, kétkörű lepellel rendelkező virágú fajok, pl. kálmos (Acorus) és csupasz, egyivarú virágú fajok is pl. kontyvirág (Arum), békalencse (Lemna).